Skip to Content
Optimálna vlhkosť je dôležitá pre vaše pohodlie.

Zistite aká je optimálna hodnota vlhkosti v domácnosti

Aká je optimálna úroveň vlhkosti v domácnosti?

Je dôležité poznať ideálnu izbovú teplotu a úroveň vlhkosti vhodnú pre váš domov, aby sa predišlo problémom s vašou domácnosťou a zdravím vašej rodiny. Príliš vysoká alebo príliš nízka úroveň vlhkosti u vás doma môže mať nepríjemný vplyv na vaše zdravie.

Teplota a vlhkosť ovplyvňuje honotu relatívnej vlhkosti, ktorá sa nachádza vo vzduchu. Jej hodnota sa môže pohybovať v rozmedzí od 0 do 100 %. Nulová hodnota znamená, že v ovzduší nie je absolútne žiadna vlhkosť. Každý človek by si mal nastaviť vlhkosť v  miestnosti podľa vlastných preferencií, odporúčaná optimálna hodnota sa však pohybuje medzi 45 až 60%, pri teplote ovzdušia od 19°C do 24°C. Okrem počasia ovplyvňujú vlhkosť v domácnosti aj celkom bežné aktivity, akými sú varenie, pranie, sušenie bielizne.

Vysoká úroveň vlhkosti spôsobuje predovšetkým poškodenie majetku, opadávanie omietok, odliepanie tapiet, šírenie plesní na stenách a múroch, prípadne v kúpeľniach. Prvé príznaky sú zarosené okná a zrkadlá v miestnostiach a taktiež zatuchnutý zápach, ktorý ucítite predovšetkým v šatníku alebo na uterákoch. Veľmi náchylní ľudia na vlhkosť sú práve alergici, ktorým sa zhoršuje dýchanie a alergické príznaky sa zhoršujú taktiež.

Nízka úroveň vlhkosti má taktiež negatívny dopad. Nedostatok vlhka spôsobuje suché pery, škriabanie v hrdle či svrbenie pokožky.

Pohlcovač vlhkosti slúži na optimalizáciu úrovne vlhkosti v miestnosti.

Ako ste sa mohli dočítať, relatívnu vlhkosť v miestnosti ovplyvňuje viacero faktorov. Aj príliš vysoká aj príliž nízka úroveň vlhkosti je zdraviu škodlivá a taktiež neprospieva vášmu domovu. Ak si nie ste istí tým, ako udržiavať optimálnu hodnotu vlhkosti, vyskúšajte pohlcovač vlhkosti, ktorý vám pomôže.