Jarné upratovanie klope na dvere, ako na to?

Tipy ako si udržať poriadok a zdravý domov dlhodobo!

S jarným počasím, slnečnými teplejšími dňami a prebudením prírody prichádza aj jedna, možno nemilá povinnosť, ktorá by nás mohla naštartovať na celý rok a tou je jarné upratovanie.

 

Upratovanie a čistenie domácnosti by malo byť systematické a mali by sme si preň nájsť vhodný čas. Ideálne to urobiť raz a poriadne a hneď sa nám bude lepšie bývať. Marie Kondo – japonská odborníčka na upratovanie hovorí, že na upratovanie potrebujete mať metódu, pri ktorej sa zbavujete nepotrebných vecí a tiež vecí, ktoré vo vás nevyvolávajú radosť.

To by mohol byť váš začiatok, kedy sa zbavíte nepotrebných vecí a vypracete skrine na jedno miesto v dome, mnohokrát však odhalíte nemilú skutočnosť. Okrem toho, že máte množstvo nepotrebných vecí, môžete nájsť napríklad tmavé a vlhké mapy na stenách za skriňami alebo vnútri vstavaných skríň. Ďalším stupňom môže byť rastúca a šíriaca sa pleseň, a s ňou spojené napríklad alergie alebo ťažkosti s dýchaním. Čo  s tým robiť? Vyskúšajte dezinfekčný sprej Stop Plesni aplikovať priamo na škvrny a následne utrieť handrou. Do šatníkov si uložte alebo zaveste absorpčné vrecúško, ktoré nielen pohlcuje vlhkosť a premieňa ju na gél ale aj rozvonia priestor levanduľou, vanilkou alebo ovocnou vôňou.

Upratujte podľa kategórie a nie podľa miesta, to je ďalšia pomocná rada, ktorá vám poskytne prehľad o tom, koľko vecí máte z jednej kategórie v celom dome, nie len v spálni, alebo kúpeľni. Zistíte, že máte napríklad viackrát to isté tričko, alebo tie isté knihy a hneď máte možnosť zredukovať si veci.   

V kuchyniach a kúpeľniach skúste vyprázdniť skrinky a rovnako si zredukovať detergenty, kozmetické potreby, hrnce, pomôcky a spotrebiče, ktoré už nepotrebujete alebo máte viackrát. Radšej ich dajte niekomu, kto ich lepšie využije. Povedzme si úprimne, koľkokrát za rok si robíme fondue alebo čokoládovú fontánu?

Vyberte si dlhodobé riešenie! V kúpeľniach okolo vane alebo sprchového kúta nám môže po čase zožltnúť silikón, to nie je veľmi vábne. Vieme, že rekonštrukcia a obnova kúpeľne je zdĺhavá a nákladná, nie vždy to však musí byť tak. S pomocou špeciálneho obnovovača silikónu Ceresit Renew viete obnoviť škáry aj svojpomocne. Stačí vyčistiť pôvodný silikón, naniesť pomocou tuby, na ktorej je aplikátor a hladítko nový silikón a vyhladiť ho do požadovanej formy. Aké jednoduché a lacné, však? Kúpite ho napríklad TU!

 Pre dlhodobý účinok si umiestnite na prázdnu poličku pohlcovač vlhkosti do kúpeľne, ktorý nezaberá veľa miesta, ale efektívne pohlcuje vlhko prostredníctvom absorpčnej tablety, ktorú podľa potreby vymeníte, obvykle to býva raz za tri mesiace, ale závisí od úrovne vlhkosti a veľkosti v miestnosti.

Už onedlho Vám prinesieme ďalšie tipy ako si uľahčiť upratovanie a udržať si zdravé prostredie u Vás doma!