signs-house-indoor-humidity-stage

5 príčin prečo váš domov trpí nadmernou vlhkosťou

Typické miesta, kde sa vlhkosť prejaví najčastejšie.

Máte doma nadmernú vlhkosť?

Premýšľali ste niekedy o tom, prečo cítite zatuchnutý zápach vo vašej kúpeľni alebo ako vznikli tie čierne škvrny na kuchynskej stene? Je veľmi pravdepodobné, že úroveň vnútornej vlhkosti vzduchu u vás doma je príliš vysoká. Zistite, ktoré príznaky sú najčastejšie. Tie indikujú, že váš dom trpí vysokou vlhkosťou.

1. Vlhkosť na oknách

Pleseň rastie v dôsledku nadmernej vlhkosti a často sa odohráva vo vlhkých oblastiach. Preto má tendenciu rásť napríklad okolo okien. Vodná para sa zráža na okne a voda steká na okenný rám a parapet. V dôsledku toho rastú plesne v škárach alebo pod parapetmi.

2. Škody na stenách a stropoch

Prasknutie alebo odlupovanie farby a vydutie tapety alebo farby sú problémy, ktoré by mohli vzniknúť pri vysokej vlhkosti. Počiatky rastu plesní môžu byť objavené len pri bližšom pohľade. Plesne na strope sú často viditeľné podľa sfarbenia náteru. Plesne na stenách môžu byť veľmi rafinované, môžu rásť pod tapetami a dokonca v izolácii.

signs-house-indoor-humidity-peeling-paint
Odlupovanie farby a vydutie tapety môžu byť znakmi prítomnosti nadbytočnej vlhkosti u vás doma.
3. Plesne a zatuchnutý zápach na nábytku

Nábytok by ste nemali umiestňovať tesne ku stenám, znižujete tým priechod vzduchu. Pokiaľ umiestnite nábytok tesne ku stenám, vzduch nemá kadiaľ prechádzať, zráža sa na nábytku a na stenách vzniká pleseň, ktorá šíri nepríjemný zápach. Taktiež drevený nábytok je náchylný na vznik plesní akonáhle je vystavený príliš veľkému vlhku v miestnosti.

4. Plesne v kúpeľni a kuchyni

Pokiaľ nie je k dispozícii dostatočné vetranie v malých priestoroch, ako sú kúpeľne a kuchyne, vnútorná vlhkosť sa pravdepodobne zvýši. Tento prebytok vlhkosti môžu tvoriť plesne zo sprchy a plesne na skladovaných potravinách v kuchyni.

signs-house-indoor-humidity-bathroom
Kúpeľne sú často najvlhkejšie miestnosti vo vašej domácnosti. Pohlcovač vlhkosti môže pomôcť regulovať nadmernú vlhkosť.
5. Pleseň v klimatizácii

Vzdušná klimatizácia je pravdepodobne to najčastejšie miesto, kde sa šíria spóry a vznikajú plesne, ktoré sa šíria neustále vzduchom v celej miestnosti.

Spoznali ste niektorý z týchto príznakov a bojíte sa, že vlhkosť u vás doma je príliš vysoká? Pohlcovač vlhkosti by mohol byť dobrým riešením, aby sa zabránilo, prípadne pomohlo zbaviť sa  týchto problémov, pretože toto zariadenie pomôže znížiť prebytok vnútornej vlhkosti.